Mieszkanie w bloku - często z balkonem lub loggią. Często zapominamy , że to miejsce może służyć za coś więcej niż miejsce na suszarkę, czy przechowalnię naszego roweru. Pięknie urządzony balkon może być naszą strefą relaksu, oryginalnym miejscem na wypicie kawy lub czytanie książek. Co prawda mieszkając w mieście ciężko o klimat ogrodu na wsi, ale możemy spróbować choć trochę się do niego zbliżyć. Jeżeli już jesteście tymi szczęściarzami, którzy mieszkają w bloku i mają balkon, a nie tzw. balkon papieski, nie zmarnujcie tego :)
Po pierwsze - estetyka.
Z czasem nasz balkon może wyglądać...średnio, Działanie czynników atmosferycznych (deszczu, słońca, mrozu) może w widoczny sposób "zepsuć" wygląd naszego balkonu. Samo ustawienie mebli czy dekoracja kwiatami nie stworzy przyjaznego otoczenia wraz z zaciekami i zniszczoną barierką. Chcąc zaaranżować to miejsce zacznijmy od podstaw. Odświeżmy detale - odmalujmy barierkę i ściany (pamiętajmy aby najlepiej stosować obecne kolory na ścianach, aby nasz blok nie przykuwał nagle uwagi na tle całego budynku).
źródło: www.wymarzonyogrod,pl
Po drugie - posadzka
Ona również z czasem może wyglądać nieciekawie. Jeżeli nasz blok został wybudowany dwie dekady temu, na pewno przyda się odnowienie posadzki. Możemy w tym celu położyć płytki (jednakże to generuje koszty i zabiera sporo czasu), możemy pomalować posadzkę specjalną farbą (ważne jednak aby była ona w takim stanie, aby malowanie nie okazało się niepotrzebne, bo efekt i tak nadal jest marny) lub też alternatywnym rozwiązaniem może być ułożenie specjalnych drewnianego podestu ogrodowego. Dzięki niemu w łatwy, niedrogi i efektowny sposób nadamy balkonowi ogrodowy klimat.
źródło: www.muratordom.pl
źródło: www.ikea.pl
Po trzecie - ukrycie
Jeżeli nasz balkon to metalowy "płotek", który chcielibyśmy zasłonić, aby otrzymać półotwartą przestrzeń, bardzo dobrze sprawdzą się specjalne maty osłonowe. W dyskretny i estetyczny sposób stworzymy ciekawą ściankę na naszym balkonie, która stworzy idealne połączenie z drewnianym podestem.
źródło: www.leroymerlin.pl
Po czwarte - meble
Postanowiliśmy już, że nasz balkon nie będzie przechowalnią tylko strefą odpoczynku. Nawet jeśli balkon nie jest duży, zawsze znajdziemy tam miejsce na krzesło i stolik. Im większy balkon tym większe pole do popisu - możemy ustawić na nim ławkę, czy kilka krzeseł. Jeżeli słońce nie jest naszym ulubieńcem warto pomyśleć o markizie lub parasolu. Zwróćcie uwagę, że meble ustawione na balkonie, jeśli nie chcemy ich co chwilę chować do środka, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów.
źródło: www.ikea.pl
Po piąte - dekoracje
Zdecydowanie najprzyjemniejsza część urządzania :) Poduszki, koce, kwiaty, doniczki, lampiony, latarenki, świeczniki - co tylko zechcemy aby umilić sobie przebywanie w ciągu dnia i wieczorami. Według zasady iż szczegóły składają się na całość, zainwestujmy w małe elementy dekoracyjne. Dobierzmy odpowiednie kwiaty i stwórzmy mały miejski ogród, ustawmy latarenki, które będą tworzyły miłą atmosferę wieczorami. Nas szczególnie urzekł łańcuch kul świetlnych, który możecie zrobić sami z piłeczek ping-pongowych ;)
źródło: www.kasmatka.pl
źródło: www.ikea.pl
A może... ogród zimowy?
Już kilka razy spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem w blokach. Jeżeli nasz balkon to typ loggi możemy rozważyć pomysł stworzenia na naszym balkonie ogrodu zimowego, Specjalnie montowane w tym celu panele osłonią nasz przed chłodem czy deszczem. Nie będziemy musieli rezygnować ze spędzania czasu podczas chłodniejszych wieczorów, Warto jednak tę kwestię dobrze przemyśleć - każdy pomysł ma swoje plusy i minusy.
Na koniec
Kilka inspiracji jak kilka kroków może złożyć się w niepowtarzalną całość :)
źródło: www.designyourlife.pl
źródło: www.twojediy.pl
źródło: www.makehomeeasier.pl
źródło: www.pracownia-nowoczesnosci.blogspot.com